Fiba Grubu AVM'de Hangi
Yatırımları Yapacak?

Emlak Rotası

Çin, Romanya, Moldova ve Türkiye’de toplam sekiz AVM’si olan Fiba Grubu, bu alandaki portföyünü ikiye katlamayı hedefliyor. Fiba Ticari Gayrimenkul Yatırımları CEO’su Yurdaer Kahraman, yönettikleri gayrimenkullerin büyüklüğünün 2 milyar doları aştığını söyledi.
Ekonomist dergisinin haberine göre, grup, önümüzdeki süreçte mevcut AVM’leri satın alarak veya yönetimlerini üstlenerek büyümeyi hedefliyor.
Bugüne dek portföyündeki ticari gayrimenkulleri kendisi yapan ve işleten Fiba Grubu, bu alanda başka alışveriş merkezlerini de yönetmeye veya satın almaya talip oldu.
Fiba Ticari Gayrimenkul Yatırımları CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Yurdaer Kahraman, mevcut AVM’lerdeki kira gelirlerinin yaklaşık 100 milyon dolar olduğunu açıkladı. Kahraman “Toplamda 530 bin metrekareyi aşan bir büyüklüğümüz var. Grubun 18,1 milyar dolarlık büyüklüğünün içinde gayrimenkul varlıklarının 2,3 milyar dolarlık payı bulunuyor. Bu pay yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyor. Romanya Bükreş’te iki, Çin’de ve Moldova’da birer AVM’miz bulunuyor. Yurtiçinde ise Gaziantep, Konya, Adana ve İstanbul Kartal’da AVM’lerimiz var” diye konuştu.
Yenileme Yatırımları da Yapıyor
Metro Properties ve Fiba’nın ortak yatırımı olan Mİ Adana Alışveriş Merkezi’nin büyüme ve yenilenmesi çalışmalarına başladıklarını anlatan Kahraman 90 bin metrekare kiralanabilir alanda 105 olan mağaza sayısını 170’e çıkaracak bu açılımın 2017 yılının ilk yarısında tamamlanacağını söyledi.
Romanya Bükreş’te önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini de anlatan Kahraman sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bucuresti Mall AVM’nin yanı sıra ofis ve rezidans yatırımlarımız var. Hatta eylül ayında AVM’nin yanında ofis-rezidans projemiz başlıyor. Bükreş’te 35 bin metrekarelik bir alanda Metropol ofis yatırımımız devreye giriyor. Bu haliyle Romanya’daki en büyük inşaat şirketi ve en büyük Türk yatırımcıyız diyebiliriz. Yine Moldova’daki MallDova AVM ve Çin’deki Star Mail AVM’mizde de önemli girişimlerimiz sürüyor. Çin’deki yatırımımızda bir renovasyona gidildi. Bu AVM’de yüzde 98 doluluk oranıyla, günlük 65 bin ziyaretçimiz var. Çin’de çok fazla AVM olan noktalarda kapanmalar ve yönetim sorunları var. Bize yönetim teklifleri geliyor. Hatta “Türkler bu işi burada nasıl yapıyorlar” diye şaşırıyorlar.”